SRDCE VALAŠSKA – Rozhovor s Davidem Markem


DAVID MAREK: SYSTEMA NEPOŠKOZUJE VAŠE TĚLO

ROZHOVOR: V posledních letech je v českých luzích a hájích stále populárnější Ruská Systema. Oslovili jsme proto hlavního instruktora Systemy – Davida Marka, který toto bojové umění učí na Valašsku, aby ji našim čtenářům přiblížil.

Davide, co Vás k Systemě přivedlo, čím Vás zaujala?

Již dávno jsem hledal a zkoušel různé bojové sporty, ale vždy jsem cítil, že to není to, co chci. Něco, co je univerzální, dá se použít v reálu a nepoškozuje tělo člověka. Až náhodou mi kamarád poradil, ať mrknu na Systemu. Od té doby vím přesně, že je to ono. Univerzální, reálné, lehce se učící bojové umění (ne sport), které nepoškozuje tělo při tréninku nebo při boji.

Nebojíte se, že u nás panuje mezi lidmi všeobecně k čemukoli ruskému tak trochu averze?

Ta tam jsou doby, kdy platilo, co je ruské, to je špatné. Rusové mají opravdu dobře propracované bojové umění, historií prověřené a byla by škoda jej nevyužít. Mít averzi k něčemu jen kvůli tomu, že je to z Ruska, je opravdu hloupé a nasvědčuje to jen tomu, že takoví lidé se příliš nechají ovlivňovat médii.

Od kolika let doporučujete se Systemou začít ?

Systema vychází z přirozených reakcí člověka a právě u dětí jsou tyto reakce nejpřirozenější. Děti jsou nádherně uvolněné, správně dýchají, nemají v sobě nashromážděný strach z běžného života a je jednoduché s nimi pracovat a cvičit je. Doporučený věk máme v naší škole od 6 let, ale máme i mladší žáky. Jak jsem se již zmiňoval, Systema nepoškozuje zdraví člověka jako jiné bojové sporty.

Systemu mohou děti cvičit už od 6 let

V čem se tento bojový styl liší od těch všeobecně rozšířenějších?

Systema není založená na technikách, ale na principech. Jsou čtyři hlavní. Každý zvlášť není těžký, ale umět je použít všechny najednou a navíc v nebezpečných situacích, např. při napadení, už není úplně jednoduché.

Princip 1 – je správné dýchání, což znamená, nikdy nezadržovat dech. Je to naučený zlozvyk a vede k záhubě. Pokud člověk při napadení zadržuje dýchání rychle se unaví, není schopných správných rychlých reakcí, zmocňuje se jej strach a emoce. To vše s námi dokáže udělat zadržování dechu, a proto my se snažíme stále dýchat rychle či pomalu dle potřeby, ale nikdy dech nezadržovat. Je to opravdu klíčové v kritických situacích.

Princip 2 – je naprostá uvolněnostPomáhá nám správně dýchat, rychle reagovat, mít velkou výdrž nezávislou na fyzické kondici. Nevadí nám poté, když v boji inkasujeme údery, protože tolik nebolí jako při úderu do zatnutých svalů. Naše tělo je jako polštář a nedá se jen tak lehce rozbít, pokud je uvolněné.

Princip 3 – je správný pohyb, jenž je opět propojen již se zmiňovanými dvěma principy. Pomáhá nám stále dýchat, být uvolněný, rychlý a nevyzpytatelný.

Princip 4 – je správné držení tělaMít stabilitu pokud možno co nejvíce na střed těla a nehrbit se v zádech žádným směrem. Ani ve stoji, abychom nevystavovali protivníkovi hlavu. Také i v případě, že protivník leží a nemohl nás stáhnout k zemi a my měli kontrolu nad okolím v případě dalšího útoku.


Systema Vám umožní se efektně bránit proti jakémukoli napadaní

Jak byste Systemu popsal ve zkratce?

Malinko to tedy shrnu. Systema není sport, ale reálné bojové umění. Nemá pravidla, bodování a jiná než morální omezení. Není založená na technikách, ale na principech. Techniky si tvoříme až podle situace, protože žádná technika není univerzální a nemůže fungovat vždy a na všech a každé situaci. Techniky vycházejí až podle druhu napadení, zda je útočník sám nebo je jich více, jestli je ozbrojený, jste venku, v autě, ve sněhu, ve vodě, apod..

Na obránci je, jak se rozhodne, jakou zvolí obranu. Zda-li chce jen zadržet útočníka a nebo jej bude paralyzovat. A proto je vhodná i pro exekutivní složky tehdy, kdy si nemůžou dovolit útočníka “rozbít”, ale jen zadržet.

Proč by vlastně měl podle Vás člověk bojová umění trénovat?

Každý člověk je individuální a nikomu neříkáme, co má nebo nemá dělat. V případě, kdy je člověk napadený a nebo má pomoc druhé osobě, je jistě ve výhodě, pokud se umí bránit a nebo je jinak připravený odrazit útok.

Děkujeme Vám za odpovědi Davide, a přejeme hodně spokojených Systemu zvládnuvších žáků.

 

Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *