Systema


SYSTEMA – Škola reálné sebeobrany

Nejsme rozděleni na žádné výkonnostní stupně ani se nerozlišujeme „pásky“.
Nemáme kimona, ale cvičíme v tom, co je pro nás pohodlné.
Necvičíme katy ani postoje.
Nepoužíváme žádné formality ani  rituály. 

TRÉNUJEME  REÁLNĚ A PRAKTICKY !     Naše škola působí pod torontskou školou SYSTEMY  VLADIMÍRA VASILIEVA.

Hlavním instruktorem naší školy  RUSKASYSTEMA.CZ   je  David MAREK.

 

O SYSTEMĚ

SYSTEMA nebo taky „systém“ je styl ruského bojového umění.

První zmínky o něm pochází z 10. století. Byl vytvořen v reakci na různé bojové styly nepřátel, kteří ohrožovali Rusko z jihu, západu, severu i východu. Boje se odehrávaly na různých typech terénu a v rozdílných klimatických podmínkách (za horkého léta i v kruté zimě), ať už se zbraněmi (nože, bajonety, meče, pistole) nebo bez nich.

SYSTEMA byla dříve více spjata s pravoslavným křesťanstvím. Po Říjnové revoluci roku 1917 však byla od křesťanské víry částečně odkloněna a začala se v Rusku více praktikovat u vojenských a policejních jednotek jako SPECNAZ (vojsko speciálního nasazení), VDV (výsadkáři) a SOBR (speciální oddíly okamžité reakce), případně u některých jednotek OMON (zásahové oddíly minsterstva vnitra).

SYSTEMA je založena na přirozených (instinktivních) reakcích člověka a nemá žádná zbytečná pravidla a omezení (kromě morálních), jedná se o volný styl. Systema není sport a to z ní dělá prakticky použitelné a efektivní bojové umění. Systema byla vytvořena a směřována tak, aby její zvládnutí bylo relativně snadné a efektivní.


Systema má několik významných představitelů:

  • A.A. Kadochnikov
  • M.V. Ryabko
  • S.V. Borscev
  • V. Vasiliev